Blog

KUSH PO I SHTYN “URAT E ZJARRIT" NE BALLKAN!!! - nga Enkeled Resulaj

Prej kohesh u krijua ideja se gjerat po shkonin  drejt nje stabiliteti ne Ballkan, konfliktet u shuan,  armiqte po i shtrinin doren njeri tjetrit , kjo pasi shpresa per tu anetaresuar ne BE     i bente te gjithe aktoret dhe faktoret politike ti neneshtroheshin detyrimeve kundrejt Bashkimit Europian.

 Festa e Hederlezit ! - nga Olsi Sherifi

Është shumë e rëndësishme të ruajmë kulturën, traditën, gjuhën dhe flamurin Rom, kjo e bën të veçantë këtë grup etnik, pas miratimit nga Këshilli i Ministrave, tashmë Romët njihen si pakicë kombëtarenga shteti shqiptar. 

Nuk do doja te ngjallja friken  me fjale publikut per tmerrin qe shfaq sistemi shendetsor ne shqiperi sigurisht qe shendetsia eshte aq e kalbur e kallur ne frike saqe megjithese te gjithe e dime sa te perkeqesuar e kemi vazhdojm ta fshehim ose te bejme sikur nuk ekziston.

Ky vit 3 muajt e pare janar shkurt mars ka pasur nje fluks te madh femijesh te prekur nga viroza te shpeshta  .rreth nje muaj me pare djalin tim nje vjec e vizitojme ne ambulance mjekja na jep nje antibiotik se kishte pak gryke. 2 dit pas perdorimit me rregull te antibiotikut femija zgjohet ne mengjes i bllokuar nga frymemarrja dhe mushkrite e tejmbushura me sekrecione aq sa i kishin dale jashte funksionit dhe merrte, fryme  me bark.  E cojme ne spitalin pediatrik ( qe per fat te keq eshte me keq se ndertesat e rrenuara nga lufta ne siri ) dyndja e njerzve e bente te pamundur shtrimin ne pavionin e mushkerive qe ishte plot dhe njerzit duhet te prisnin rradhe me dit. pas 2 oreve peripeci arrita ta shtroj ne nje pavion tjeter atje ku mundem te gjenim vend. nuk ishte vendi i duhur por kjo ishte me e mira e momentit. Gjendja e tij ishte e renduar packa se ishte vizituar ne ambulance 2 dit me pare dhe ishte nen mjekim me antibiotik

Ne pediatri mjekja e turnit as nuk vinte per ta pare e e thirra per ti bere ndonje gje dhe pas vizites ma beri gjendjen e rende po  i thashe ky eshte rende dhe ti vjen verdall neper koridore. pas shum nderhyrjesh dhe presioni filluan ti benin mjekimin  me diagnoze bronko polmoni akute nga te dyja krahet e mushkerive i filluan frymemarrjen me oksigjen dhe injeksione antibiotiku pas 8 ditesh mjekim femija  del nga spitali shendoshe e mire pas 4 ditesh atij i perseritet e njejta gjendje edhe pse kish marre 10 dit rresht mjekim me antibiotik sasia e te cilit duhet ta bente te paprekshem per te pakten 6 muaj nga virozat  . e shtuam per sedyti dhe na thane se djali vuante nga alergjia prandaj i ishte perseritur me shpejtesi. .kaloj dhe nje jave tjeter  ne spital me antibitik dhe ilace te tjera doli prap nga spitali I  morem mjekimin  qe na dha doktoresha e mushkerive ilacin per alergjin  por ai nuk kishte asnje permirsim pervec ketyre mjekimi i tepert me antibiotik i kishte prere dhe oreksin dhe ai nxirrte cdo lloj ushqimi dhe lengu nuk pranonte ne trup asnjegje. e vizitoj te nje mjeke tjeter dhe ajo si per habi tha  se femija eshte sikur nuk ka marre asnje lloj mjekimi si shpjegohet 1 muaj antibiotik nuk kishin bere asnje lloj e fekti dhe kete mjekim na e kishin dhene mjeke specialist  njera PREJ TYRE NA KISH THENE SE DJALI VUANTE NGA ALERGJIA PO PA BERE ASNJE ANALIZE VETEM VIZITAT ME STETOSKOP. Vendosa ta dergoj ne greqi ta vizitoja atje dhe ti gjeja te pakten nje mjekim me te sigurt per alergjine dhe pas analizave te thjeshta te gjakut femija doli negativ per alergjine as bronkopolmoni nuk kishte asgje prej gjeje thjesht mungese te vitamines d ne organizem gje qe eshte tersisht e rikuperushme pa perdorur anje lloj antibiotiku gjith mjekimi pre 1e muaji bashk me mjeket me nderhyrjet leket nen dore dozat e ilaceve kishin qene te gabuara duke i demtuar stomakun  kemi mjeke qe japin diagnoza te papergjegjshe a thua se kane te bejne me zogj pulash kan frike te thone se ilacet nuk bejne a thua se nuk e dime se ku jetojme me pak fjale jemi te vdekur po nuk e dime 

kur nje analize  eshte e pamundur ne shqiperi kur diagnozat jepen kot me kot dhe ilacet nuk bejne efekt dhe raste te tilla ka pafund prekin cdo shqiptar qe heret avone do te shkoje ne spital duke pire ilace idiote dhene nga mjek idiot mendoj se nuk kemi pik gjaku ne trup perderisa e leme gjerat ne te tille gjendje jemi sot nje popull qe ecim me 4 duar dhe neser do jemi shnderruar ne zvaranik. keta mjek duhet te mbajne pergjegjesi dhe te denohen ashper ne rast abuzimi me jete sidomos me ilacet e kota sepse demtojne 2 here me shume njerzit  ky do ishte  vetingu me i mire 

E.KELLO